Τα πιο πάνω συζήτησε ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας στη συνάντηση εργασίας που είχε σήμερα, Τετάρτη 20 Μαΐου, με τον Γιάννη Λαγό, πρόεδρο της Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης (ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ.) “Μαίναλον”.
Οπως σημείωσε ο περιφερειάρχης, το μέχρι τώρα έργο που έχει παραχθεί εκτιμάται ως “εξόχως επιτυχημένο, ενώ την ίδια στιγμή υπηρετεί την τουριστική πολιτική της επόμενης ημέρας, στοιχείο της οποία αποτελεί και η πεζοπορία στα βουνά της Πελοποννήσου”.
Στην ίδια συνάντηση, έγινε συζήτηση σχετικά και με την επέκταση του δικτύου μονοπατιών και σε άλλα βουνά της Περιφέρειας Πελοποννήσου, στην Αργολίδα, όπως επίσης και ένα μονοπάτι που διασχίζοντας την Περιφέρεια θα ξεκινά από το Κιάτο και θα φθάνει στην Πύλο.