Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 7 Μαΐου στις 6 και μισή το απόγευμα στο Πολιτιστικό Πολυχώρο «Δ. Χατζής» Παλαιά Σφαγεία, Ακτή Μιαούλη και Μετσόβου με κεντρικό ομιλητή και επιστημονικό υπεύθυνο τον αντιστράτηγο της Ελληνικής Αστυνομίας, ειδικό ερευνητή και αναλυτή ηλεκτρονικών εγκλημάτων και πρόεδρο του Cyber Security International Institute Μανώλη Σφακιανάκη.
Στη Δράση ως ομιλήτριες συμμετέχουν επίσης η ψυχολόγος MSc ψυχοθεραπεύτρια και υποψήφια Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών Βέρα Αθανασίου, η ψυχολόγος Εγκληματολόγος Μαρίσα Βουλγαράκη και η κοινωνιολόγος Εγκληματολόγος Μαριάννα Τάσση.