Ομιλητές θα είναι: ο αναπληρωτής καθηγητής του Τομέα Φαρμακογνωσίας και Χημείας Φυσικών Προϊόντων της Φαρμακευτικής σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Προκόπης Μαγιάτης, η καθηγήτρια εργαστηρίου του Τομέα Φαρμακογνωσίας και Χημείας Φυσικών Προϊόντων της Φαρμακευτικής σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Ελένη Μέλλιου, ο διευθυντής ΔΑΟΚ Τριφυλίας Αντώνης Παρασκευόπουλος, οι γεωπόνοι της ΔΑΟΚ Μεσσηνίας Αριστείδης Παπανικολάου και Κυριακή Αρχοντάκη, καθώς και αντιπρόσωπος από το Σχολείο Ελιάς και Ελαιολάδου Καλαμάτας.
Το πρόγραμμα αφορά στην “Ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας του κλάδου του ελαιολάδου μέσω της ανάπτυξης και εφαρμογής καινοτόμων μεθόδων παραγωγής και ελέγχου ποιότητας σχετικά με τις ευεργετικές για την υγεία ιδιότητες του”.
Η Περιφέρεια Πελοποννήσου στο πλαίσιο των δράσεων του Μεσογειακού Προγράμματος Aristoil καλεί τους ελαιοπαραγωγούς της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας που είναι ενταγμένοι στο πρόγραμμα να παρακολουθήσουν την εκπαιδευτική εσπερίδα της περιοχής τους σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.
Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου 2018 ώρα 17.30 μ.μ. Αμφ. Κουμουνδούρου, κτίριο Διοικητηρίου της Π.Ε. Μεσσηνίας, Καλαμάτα
Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2018 ώρα 17.30 μ.μ. Αιθ. Συνεδριάσεων Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Μεσσήνης, Μεσσήνη
Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2018 ώρα 17.30 μ.μ. Αιθ. Συνεδριάσεων Δημοτικού Συμβουλίου Φιλιατρών, Φιλιατρά
Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2018 ώρα 17.30 μ.μ. Αιθ. Κλάπα στην Κορώνη