Με την ίδια ανακοίνωση, ενημερώνει για την πορεία των εργασιών του «Προγράμματος Καταπολέμησης Κουνουπιών με πεδίο εφαρμογής επιλεγμένες περιοχές του φυσικού, περιαστικού, αγροτικού και αστικού συστήματος Δήμων των Περιφερειακών Ενοτήτων Αργολίδας, Αρκαδίας, Κορινθίας, Λακωνίας και Μεσσηνίας για την διετία 2016-2017 » στην χωρική επικράτεια της ΠΕ Μεσσηνίας, ως εξής:
Το έργο της καταπολέμησης είναι συνεχές και περιλαμβάνει δράσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους για όλες τις ΠΕ της Πελοποννήσου και φυσικά και για την ΠΕ Μεσσηνίας και πραγματοποιούνται όλες οι προβλεπόμενες εργασίες προκειμένου να διασφαλιστεί η αποτελεσματικότητα του έργου.
Από αρχές Μαρτίου έχουν ήδη αναπτυχτεί κλιμάκια δειγματοληψιών και εφαρμογών και πραγματοποιούνται εφαρμογές προνυμφοκτονίας στο φυσικό-αγροτικό, περιαστικό, αστικό σύστημα βάση των καταγεγραμμένων και επικαιροποιημένων εστιών ανάπτυξης κουνουπιών.
Ειδικότερα για την ΠΕ Μεσσηνίας από νωρίς την άνοιξη πραγματοποιείται το πρόγραμμα καταπολέμησης κουνουπιών με έμφαση στον υδροβιότοπο της Γιάλοβας του Δήμου Πύλου Νέστορος, του κάμπου Δήμων Μεσσήνης και Καλαμάτας καθώς και στο περιαστικο και αγροτικό και αστικό όλων των Δήμων της ΠΕ Μεσσηνίας.
Συνολικά πραγματοποιήθηκαν στην ΠΕ Μεσσηνίας, εφαρμογές προνυμφοκτονίας σε 476 στρέμματα φυσικών συστημάτων και λοιπόν πλημμυρισμένων εκτάσεων, σε ρέματα και κανάλια συνολικού μήκους 26 km και 1175 εφαρμογές σε σημειακές εστίες αστικού τύπου στο σύνολο των Δήμων της ΠΕ Μεσσηνίας.
Στην ΠΕ Μεσσηνίας οι μέχρι στιγμής αναφορές προβλημάτων από πολίτες επικεντρώνονται στο αστικό σύστημα και αφορούν κατά το πλείστον εστίες ανάπτυξης κουνουπιών που βρίσκονται σε ιδιωτικούς χώρους (οικιακά λύματα, εγκαταλελειμμένες πισίνες, μικρές υδατοσυλλογές σε οικίες κ.α.) και παρόλο που το πρόγραμμα δεν υπεισέρχεται σε ιδιωτικούς χώρους, ο φορέας υλοποίησης Πελοπόννησος Α.Ε. και η ανάδοχος Κοινοπραξία ανταποκρίνονται σε κλήσεις πολιτών που δέχονται, προκειμένου να μειωθούν οι εστίες αναπαραγωγής κουνουπιών και η εκ τούτον όχληση των πολιτών.
Στο πλαίσιο του προγράμματος οι πολίτες απευθύνονται σε γραμμές εξυπηρέτησης του κοινού για τυχόν προβλήματα, ή πληροφορίες σχετικές με τα κουνούπια και τους τρόπους προφύλαξης από αυτά.
Επισυνάπτεται το πρόγραμμα ψεκασμών από 8 έως 12 Μαΐου