Φέτος ο δήμος έχει εξασφαλίσει περισσότερες θέσεις, ώστε να δοθεί η ευκαιρία και σε άλλα παιδιά να περάσουν ένα δημιουργικό καλοκαίρι.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα παιδιά που είναι γεννημένα από την 1 Ιανουαρίου του 2006 δηλαδή παιδιά που έχουν τελειώσει την έκτη δημοτικού έως και 31 Δεκεμβρίου του 2011, δηλαδή παιδιά που έχουν τελειώσει την πρώτη δημοτικού
Τα παιδιά θα παρακολουθήσουν ένα καθημερινό πρόγραμμα διάρκειας 2 εβδομάδων, από τις 8 το πρωί έως τις 4 το μεσημέρι. Οι αθλητικές δράσεις θα περιλαμβάνουν και επίσκεψη στο δημοτικό κολυμβητήριο ενώ το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί σε 2 σημεία της πόλης: Στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου (Λεωφ. Σχιστού) και στη Δραπετσώνα, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Δραπετσώνας (Ελ. Βενιζέλου και Αγγ. Σικελιανού).
Το πολιτιστικό και αθλητικό «camp» θα διεξαχθεί σε δύο χρονικές περιόδους:
Α’ χρονική περίοδος: 18 Ιουνίου έως 29 Ιουνίου 2018
Β’ χρονική περίοδος: 2 Ιουλίου έως 13 Ιουλίου 2018
Το πρόγραμμα είναι εντελώς ΔΩΡΕΑΝ και μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι κάτοικοι του δήμου.
Σε περίπτωση που οι συμμετοχές ξεπεράσουν τον προβλεπόμενο αριθμό, η τελική επιλογή των παιδιών θα γίνει με μοριοδότηση, που βασίζεται σε οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια.
Οι εγγραφές/αιτήσεις θα γίνονται καθημερινά κατά τις εργάσιμες ημέρες, από τις 21 Μαΐου έως και 1 Ιουνίου, στο πολιτιστικό κέντρο «Αντώνης Σαμαράκης» (Μ. Ασίας 24 & Παπαναστασίου) από τις 9 το πρωί έως τη 1 το μεσημέρι, στον 2ο όροφο.
Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:
1) Εκκαθαριστικό οικονομικού έτους 2016 ή 2017.
2) Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΚΟ ή μισθωτήριο συμβόλαιο ή οποιοδήποτε δημόσιο έγγραφο στο οποίο αναγράφεται διεύθυνση κατοικίας)
3) Φωτοτυπία βιβλιαρίου υγείας.
4) Για πιστοποίηση αναπηρίας γονέα απαραίτητη είναι η βεβαίωση ΚΕΠΑ.
5) Για πιστοποίηση ενήλικου τέκνου που σπουδάζει, απαραίτητη η βεβαίωση ΑΕΙ-ΤΕΙ.