Το έργο, που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση στο πλαίσιο του «INTERREG MED», μετρά το «ενεργειακό αποτύπωμα» των σχολείων και στη συνέχεια με τις κατάλληλες παρεμβάσεις οδηγεί στη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας.
Συμμετέχουν περίπου 100 σχολεία από Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Σλοβενία, Αλβανία, Πορτογαλία. Στην Ελλάδα έχουν επιλεγεί δεκατέσσερα σχολεία: πέντε από το δήμο Μεσσήνης, πέντε από το δήμο Οιχαλίας και τέσσερα από Αττική.
Ο αντιδήμαρχος Παιδείας και Αθλητισμού, Νίκος Χονδρός, συντόνισε τις επισκέψεις, ενώ από την Εύξεινη Πόλη συμμετείχαν ο γενικός διευθυντής, Γ. Παππούς και η υπεύθυνη ευρωπαϊκών έργων Μ. Κρημνιανιώτη.
Στόχος των επισκέψεων ήταν η επιτόπια καταγραφή τεχνικών δεδομένων και η συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς.
Μετά το πέρας των επισκέψεων πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στο δημαρχιακό μέγαρο με τον Γιώργο Τσώνη. Συζητήθηκαν τεχνικά και οργανωτικά ζητήματα ενώ προγραμματίστηκαν οι επόμενες ενέργειες, ώστε να εξασφαλιστεί το καλύτερο αποτέλεσμα του έργου.
Ο δήμος Μεσσήνης, θέτει ως προτεραιότητα την προστασία του περιβάλλοντος και την έμπνευση των μαθητών που αποτελούν τους αυριανούς πολίτες του τόπου.