Τα αιτήματα των πυροσβεστών είναι: Ένταξη σε πρόγραμμα ΕΣΠΑ ή οποιοδήποτε πρόγραμμα για κτήριο που θα στεγαστεί η Νέα Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαμάτας, σε χώρο που έχει παραχωρηθεί από το Δήμο Καλαμάτας. Αντικατάσταση των Πυροσβεστικών οχημάτων λόγω παλαιότητας μέσω προγραμμάτων ΕΣΠΑ από την Πολιτική Περιφέρεια. Χορήγηση Ατομικού εξοπλισμού. Αναβάθμιση Πυροσβεστικών Υπηρεσιών του Νομού μας, λόγω της αλματώδους τουριστικής ανάπτυξης, και το μεγάλο αριθμό σε συμβάντα. Επεξεργασία - δημιουργία ενός σύγχρονου και ρεαλιστικού βαθμολογίου για τους χαμηλόβαθμους, ώστε να υπάρχει βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη. Υλοποίηση της αποφάσεως του ΣΤΕ και αποκατάσταση του μισθολογίου.
Επίσης, ετέθη και το θέμα της αναβάθμισης της υπηρεσίας του πολιτικού αεροδρομίου.