Στη συνάντηση θα τεθούν οι βασικές στρατηγικές προτεραιότητες για τη νέα προγραμματική περίοδο 2021-2027, αλλά και να συζητηθεί ο εκσυγχρονισμός της Διοίκησης και της νομοθεσίας των ΠΣΕΚ, προκειμένου το επιστημονικό όργανο να συνεχίσει το έργο του με σχέδιο την επίτευξη βιώσιμης ανάπτυξης.
Η έναρξη των εργασιών θα γίνει συμβολικά στην Κλειτορία Καλαβρύτων για την απότιση φόρου τιμής στους ήρωες του 1821, με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης. Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδος Νεκτάριος Φαρμάκης και ο Δήμαρχος Καλαβρύτων Αθανάσιος Παπαδόπουλος, ενώ η επίσημη έναρξη θα γίνει από τον Αντιπεριφερειάρχη Επιχειρηματικότητας Έρευνας και Καινοτομίας Φωκίωνα Ζαΐμη και τον Πρόεδρο του ΠΣΕΚ, καθηγητή – Κοσμήτορα ΣΘΕΤ, ΕΑΠ Ιωάννη Καλαβρουζιώτη.
Το διήμερο των εργασιών θα προβάλλεται ζωντανά από το διαδίκτυο μέσω youtube, και συγκεκριμένα στους συνδέσμους:
29/1/2021 https://youtu.be/XckdPNYxUPU
30/1/2021 https://youtu.be/aQktSMFR090