26/07/2024 16:00
Διάφορα
Ολοκληρώθηκε η επίσκεψη της κινεζικής αντιπροσωπείας από την Fujian στην Πάτρα
Κινεζική αντιπροσωπεία από την Επαρχία Fujian επισκέφθηκε την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας…
Δείγματα στάλθηκαν από τη ΔΕΥΑ Καλαμάτας στο Αναλυτικό Εργαστήρι Αθηνών, ώστε να ελεγχθεί και να ανιχνευθεί το ιικό φορτίο που υπάρχει στα λύματα της πόλης και της ευρύτερης περιοχής.
Σύμφωνα με τον τεχνικό διευθυντή, Μιχάλη Βασιλειάδη, την τελευταία φορά που είχαν σταλθεί δείγματα ήταν τον Αύγουστο και μέχρι την περασμένη εβδομάδα δεν είχε κριθεί απαραίτητος νέος έλεγχος.
Ωστόσο, τα αυξημένα κρούσματα κατά το τελευταίο διάστημα οδήγησαν στην εργαστηριακή ανάλυση δείγματος νερού από την έξοδο του Βιολογικού Καθαρισμού της Καλαμάτας, τα αποτελέσματα της οποίας αναμένονται να βγουν μέσα στις επόμενες ημέρες.
Ρεπορτάζ Κυριακή Παπακωνσταντίνου
Ακολουθήστε μας: