Πρόκειται για μια διαδρομή μικρής σχετικά διάρκειας και δυσκολίας, στην οποία κυριαρχεί το υδάτινο στοιχείο και η πλούσια βλάστηση, ιδανικό δροσερό καταφύγιο στις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.
Η συγκεκριμένη διαδρομή διανοίχθηκε και σηματοδοτήθηκε το 2015 από τους κατοίκους του χωριού σε συνεργασία με τον Ορειβατικό Σύλλογο Καλαμάτας.
Η αναχώρηση θα γίνει στις 17:00 μ.μ. την Κυριακή από τα γραφεία του Συλλόγου με ιδία μέσα των συμμετεχόντων.
Βαθμός δυσκολίας: 1
Ώρες πορείας: 2
Για πληροφορίες - δηλώσεις συμμετοχής επικοινωνήστε με τα γραφεία του Ορειβατικού Καλαμάτας (Ανατολικό Κέντρο), από Δευτέρα-Παρασκευή και κατά τις ώρες 9 με 10 και μισή το βράδυ, στο τηλέφωνο 27210-97733 και στο τηλ.: 6973468002 (Παναγιώτης).
Προσοχή: Καθώς η συγκεκριμένη πορεία γίνεται παράλληλα στο ποτάμι, σε κάποια σημεία ίσως απαιτηθεί διάσχιση του ποταμού, οπότε θα ήταν φρόνιμο οι συμμετέχοντες να έχουν μαζί δεύτερο ζευγάρι παπούτσια και επιπλέον ρούχα και μαγιό.