Οι ομιλητές της εκδήλωσης: Η Αθανασία Κουτσούκου, Παιδοψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια, η Αγγελική Ρουμελιώτου, Κοινωνική Λειτουργός MSc και Επιμελήτρια Ανηλίκων Καλαμάτας, η Ελευθερία Χαλίλι, Φιλόλογος και Ειδικός Παιδαγωγός.
Το πρόγραμμα εκτός των εξέχουσων ομιλιών, θα περιλαμβάνει την προβολή βίντεο ενημερωτικής καμπάνιας κατά του εκφοβισμού, που δημιούργησαν τα παιδιά των ΚΔΑΠ του Δήμου Καλαμάτας, την συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας «Μαρία Κάλλας», καθώς και της σχολής χορού «Fame Academy».
Η εκδήλωση αυτή διοργανώνεται από το Δήμο Καλαμάτας, την Κοινωφελή Επιχείρηση «Φάρις», την Α.Μ.Κ.Ε. "Κάθε βιβλίο ένα ταξίδι" και την Κοιν.Σ.Επ "Φάος" και υποστηρίζεται από το Κέντρο Ψυχοθεραπείας - Ειδικής Αγωγής "Εστιάζην" και το βιβλιοπωλείο «Βιβλιόπολις».