Ο ίδιος μίλησε για το χριστιανικό - φιλανθρωπικό έργο της Εκκλησίας, στις γωνιές εκείνες του κόσμου όπου οι άνθρωποι το έχουν πιο πολύ ανάγκη. Επίσης δεν παρέλειψε να αναφερθεί στο δράμα των μεταναστών από την Αφρική, που δεν τα κατάφεραν να φτάσουν στην Ευρώπη και χάθηκαν τόσο άδικα στα νερά της Μεσογείου.
Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς. Εκπρόσωπος της Βουλής των Ελλήνων είχε οριστεί ο βουλευτής Μεσσηνίας Γιάννης Λαμπρόπουλος. Μετά τη θεία λειτουργία ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας της Παναγίας με τη συμμετοχή Φιλαρμονικών, σε κεντρικές οδούς της πόλης, παρουσία πλήθους κόσμου.