Ο τρόπος αρματώματος των διχτυών ξετυλίγεται, την Τετάρτη 11 Απριλίου 2018 και ώρα 18.30 – 20.00, στο χώρο της Καψαλακείου Πολιτιστικής Στέγης στη Ν. Μηχανιώνα, όπου παιδιά και ενήλικες έρχονται σε επαφή και πειραματίζονται με μια τέχνη, χαρακτηριστική της αλιευτικής δραστηριότητας.
Συγχρόνως, αποκαλύπτονται μυστικά ψαρέματος, ενώ μέσα από πειράματα και τη νέα τεχνολογία έρχονται σε επαφή με το μέλλον.
Το εργαστήρι «Το Δίχτυ – Παρουσίαση αρματώματος διχτυών και μυστικά ψαρέματος» πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Μορφωτικό Πολιτιστικό Σύλλογο Νέας Μηχανιώνας και την εταιρεία ΔΙΧΤΥΑ ΔΙΟΠΑΣ ΑΕ και η συμμετοχή είναι δωρεάν.