Ως εξαιρετική μπορεί να χαρακτηριστεί η φετινή χρονιά για τα πρώιμα καρπούζια της Τριφυλίας με την παραγωγή να αγγίζει τους 40.000 τόνους. Σύμφωνα με τον διευθυντή Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής (ΔΑΟΚ) Τριφυλίας, Αντώνη Παρασκευόπουλο, οι συνθήκες που επικράτησαν στις αγορές της Ευρώπης ήταν πάρα πολύ καλές και αυτό είναι ένα ξεχωριστό στοιχείο που δίνει μια δυναμική στην προώθηση του προϊόντος.
Σημαντική ήταν και η καλή συνεργασία των προοδευτικών παραγωγών της περιοχής, των εξαγωγικών φορέων αλλά και των γεωπόνων της ΔΑΟΚ που παρόλη την απεργία που υπήρχε στο προσωπικό, δε δημιουργήθηκαν σοβαρά προβλήματα στις εξαγωγές και τα προϊόντα κατάφεραν να προωθηθούν στις αγορές του εξωτερικού.
Οι μεγαλύτερες εξαγωγές έγιναν προς Γερμανία, Πολωνία, Βέλγιο, Ρουμανία, Σλοβακία και Ιταλία, με την παραγωγή φέτος να γνωρίζει αυξημένη ζήτηση σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.