Ο κ. Αρναουτάκης ανέφερε ότι η περιφέρεια εντός του 2018 θα χρηματοδοτήσει το έργο για τον εκσυγχρονισμό του δημοτικού γηπέδου που βρίσκεται στην περιοχή «Κουδουμαλιά» στην τοπική κοινότητα Αβρακόντε. Επίσης θα χρηματοδοτήσει το έργο συντήρησης του οδικού δικτύου από Κερά (Ηράκλειο) έως Οροπέδιο Λασιθίου ενώ εντάσσεται το επαρχιακό οδικό δίκτυο του δήμου στο πρόγραμμα της περιφέρειας «Επεμβάσεις βελτίωσης οδικής ασφάλειας στο οδικό δίκτυο των ΠΕ της Περιφέρειας Κρήτης» όπου προβλέπονται και νέες ασφαλτοστρώσεις.
Ο δήμαρχος Οροπεδίου Λασιθίου ενημέρωσε επίσης για το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο δήμος από την έλλειψη προσωπικού, θέμα για οποίο ο περιφερειάρχης ανέφερε ότι θα εξεταστεί η δυνατότητα μέσω του αρμόδιου υπουργείου για την πρόσληψη μόνιμου προσωπικού στον δήμο.
Τέλος, ο δήμος Οροπεδίου Λασιθίου και περιφέρεια Κρήτης θα εισηγηθούν την ένταξη των «Δικταίων Αγώνων» στο πρόγραμμα του ΣΕΓΑΣ.
Στη συνάντηση συμμετείχαν επίσης, οι αντιδήμαρχοι Οροπεδίου Γιώργος Στρατάκης και Ευαγγελία Ορφανού, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Βαγγέλης Σιγανός, ο πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου «Ξένιος Ζεύς» Γιάννης Μανωλόπουλος και ο γραμματέας του συλλόγου Μανόλης Χρονάκης.