26/07/2024 16:00
Διάφορα
Ολοκληρώθηκε η επίσκεψη της κινεζικής αντιπροσωπείας από την Fujian στην Πάτρα
Κινεζική αντιπροσωπεία από την Επαρχία Fujian επισκέφθηκε την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας…
Η πρώτη θερμοκηπιακή καλλιέργεια βιομηχανικής κάνναβης σπάρθηκε από την Hellenic Kannabis Company στη Μεσσηνία, σε έκταση τριών στρεμμάτων. Η συγκομιδή αναμένεται στην καρδιά του χειμώνα, ενώ η σπορά έγινε παρουσία του προϊσταμένου του τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης Μεσσηνίας (πρώην ΚΕΠΠΥΕΛ) Παναγιώτη Αλευρά και γεωπόνων.
Στόχος της εταιρείας, είναι να γίνει εξαγωγή του συνόλου της πρώτης ύλης, ενώ στα άμεσα σχέδια της επιχείρησης, σύμφωνα με τον Γιώργο Περακάκη, είναι η καλλιέργεια να γίνει υδροπονική.
Δείτε το video
Διαβάστε στο e-magazine Εύφορη Γη
Ακολουθήστε μας: