Άλλωστε, η χαμηλή τιμή, που κυμάνθηκε έως 0,95 ευρώ πέρυσι ήταν και η βασική αιτία που φέτος καλλιεργήθηκαν πολύ λιγότερα στρέμματα. Αν δηλαδή πέρυσι η συνολική έκταση ήταν περίπου 1.500 στρέμματα, φέτος δεν ξεπερνάει τα 1.000 σε Μεσσήνη - Καλαμάτα. Ανάλογα φαίνεται πως κινήθηκαν και οι παραγωγοί στην περιοχή της Ηλείας, όπου επίσης παρατηρείται μείωση της σοδειάς.
Η ποιότητα γενικά χαρακτηρίζεται ικανοποιητική, ενώ η ποσότητα για τις καλλιεργούμενες εκτάσεις εκτιμάται πως θα μπορούσαν να είχαν πάει καλύτερα αν είχε ευνοήσει περισσότερο ο καιρός.
Οι παραγωγοί είναι στη διαπραγμάτευση αυτή την περίοδο και περιμένουν πως θα κινηθούν οι έμποροι ενόψει του αλωνίσματος, στα τέλη της εβδομάδας, αφού τα πρώτα φιστίκια βγήκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο και ήδη έχουν αρχίσει να ξεραίνονται.
Κέλλυ Δημητρούλια