Καστανιών, Νεοχωρίου Λεύκτρου, Πιλαλίστρας, Ευαγγελισμού, Καλλιθέας, Βέργας, Εξωχωρίου, Πεταλιδίου, Αντικάλαμου, Ασπροχώματος, Λογγάς, Χράνων, Λαγκάδας, Ελληνοεκκλησίας, και Καλαμάτας στις παρακάτω περιοχές: Αγ. Δημήτριος, Αγ. Πάντες, άνωθεν Περιβολακίων, οδό Σπάρτης, Καλλιθέα και Μενινά.
Την Δευτέρα 22/7/2019 θα πραγματοποιηθεί ψεκασμός Δακοκτονίας στις παρακάτω τοπικές κοινότητες: Αβίας, Νέας Κορώνης, Βουναριών, Κόμπων, Νεοχωρίου Αριστομένους, Βελίκας, Πηδάσου, Σπερχογείας, Ριγκλίων, Σπιταλίου, Βέργας, Λογγάς, Καστανιών, Νεοχωρίου Λεύκτρου, Καλλιθέας, Ευαγγελισμού, Πιλαλίστρας, Προαστίου, Εξωχωρίου και Καλαμάτας στις παρακάτω περιοχές: Αγίου Φανουριο, Ππέταλο, Καλυβία, Κατσέικα, Πλάκα, Ξηροκάμπι, Αγ. Γεώργιος.
Παρακαλούνται οι παραγωγοί να παρακολουθούν τους ψεκασμούς στους ελαιώνες τους και όσοι έχουν κτήματα περιφραγμένα να τα ανοίξουν.
Υπενθυμίζουμε στους βιοκαλλιεργητές ,να επισημάνουν τα κτήματά τους περιμετρικά ώστε να είναι διακριτά κατά τον ψεκασμό.