Οι καιρικές συνθήκες που επικράτησαν κατά το τελευταίο διάστημα, ευνοούν τις προσβολές του εντόμου καθώς και την ανάπτυξη μυκητολογικών ασθενειών, ιδίως σε περιοχές με υψηλή σχετική υγρασία.
Στα πλαίσια αυτά συνιστάται στους ελαιοπαραγωγούς και ιδιαιτέρως σε αυτούς που θα καθυστερήσουν τη συγκομιδή να παρακολουθούν τους ελαιώνες τους και εφόσον διαπιστώσουν δακοπροσβολή άνω του 5% να προχωρήσουν σε ψεκασμό με δικά τους μέσα, προσέχοντας να χρησιμοποιήσουν το κατάλληλο εγκεκριμένο εντομοκτόνο. Θα πρέπει επίσης να τηρηθούν οι οδηγίες της ετικέτας του σκευάσματος με ιδιαίτερη έμφαση στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα μεταξύ τελευταίου ψεκασμού και συγκομιδής ελαιοκάρπου.
Επίσης ιδιαίτερη μέριμνα θα πρέπει να δείξουν οι ελαιοπαραγωγοί σε ελαιώνες με αραιό καρπό ο οποίος πρέπει να συλλεχθεί κατά το δυνατό γρηγορότερα.
Υπενθυμίζεται ότι για την παραγωγή ελαιολάδου που προορίζεται να πιστοποιηθεί ως «ΠΟΠ Καλαμάτα» απαγορεύεται η καταπολέμηση του δάκου με ψεκασμούς καλύψεως.
Για περισσότερες πληροφορίες οι παραγωγοί μπορούν να απευθύνονται στο Γραφείο Δακοκτονίας στα τηλέφωνα 2721361206 και 2721095831.