Μιλώντας στην eforigi.gr o γεωπόνος Ιωάννης Τζωρτζακάκης, υπεύθυνος ποιοτικού ελέγχου στον Αγροτικό Οπωροκηπευτικό - Ελαιουργικό Συνεταιρισμό Τυμπακίου Κρήτης, παρατήρησε ότι αυτή την εποχή που η συγκομιδή βρίσκεται στο τέλος της η τιμή παραγωγού είναι στα 20 λεπτά. Αλλά και στα μέσα Μαΐου - αρχές Ιουνίου οι τιμές κυμάνθηκαν στα 50 λεπτά (με κόστος καλλιέργειας τα 40 λεπτά) όταν πέρυσι οι τιμές παραγωγού ήταν 80 με 90 λεπτά το κιλό.
Ο κ. Τζωρτζακάκης χαρακτήρισε αυξημένη κατά 20% περίπου τη φετινή παραγωγή αλλά χαμηλή τη ζήτηση. «Πέρυσι ήμασταν καλύτερα σε πωλήσεις. Οι προμηθευόμενοί μας, που συνήθως κάνουν προγραμματισμό πολύ καιρό πριν και μας ζητούν συγκεκριμένες ποσότητες, φέτος τελευταία στιγμή μας έπαιρναν και για πολύ μικρές παραγγελίες».
Από κηπευτικά, ο Συνεταιρισμός Τυμπακίου διαθέτει επίσης τομάτα, αγγούρι, πιπεριά, μελιτζάνα και καρπούζι. «Παρότι αισιοδοξούσαμε ότι θα πηγαίναμε καλύτερα επειδή φέτος θα άνοιγαν νωρίτερα ο τουρισμός και η εστίαση, πήγαμε χειρότερα. Όχι μόνο με το πεπόνι. Το ίδιο συνέβη με την τομάτα και τα άλλα προϊόντα».
Μαρία Νίκα