Στα τέλη Απριλίου ο Συνεταιρισμός Γλυφάδας πούλησε συμβατικό έξτρα παρθένο με 3,42 ευρώ το κιλό και ΠΟΠ Καλαμάτα με 3,51. Αυτή τη στιγμή, μας είπε, οι τιμές στη Μεσσηνία κυμαίνονται στο 3,30 με 3,35.
«Ακούσαμε και στην Κρήτη καλές τιμές και βέβαια στη Λακωνία πωλήσεις με 3,55, 3,60 και 3,65. Στη Λακωνία είναι γενικά μπροστά σε αυτό το θέμα. Και πρέπει να το τονίσουμε για να το ξέρει ο κόσμος, ότι όλες οι καλές τιμές αφορούν συνεταιρισμούς. Δεν ανέβηκε ξαφνικά από μόνο του το λάδι. Κάποιες δημοπρασίες έγιναν. Εμείς ως Συνεταιρισμός, όλες οι ποσότητες που βγάζουμε είναι με δημοπρασία. Νομίζω ότι είναι μονόδρομος το να πουλάμε το προϊόν μας μαζικά και οργανωμένα».
Όσο για το αν οι παραγωγοί είναι ικανοποιημένοι από τις τελευταίες αυξημένες τιμές: «Κανονικά εκεί θα έπρεπε να είναι οι τιμές. Αυτό είναι το φυσιολογικό. Όμως αν υπολογίσουμε ότι τα τρία τελευταία χρόνια το λάδι ήταν κάτω από 2,50 ευρώ και ξαφνικά κερδίζεις ένα ευρώ μέσα σε μια χρονιά, το βλέπεις θετικά».
Μαρία Νίκα