Ας θυμηθούμε το παραγωγό από την Καστοριά που πέρυσι δώρισε 50 τόνους πατάτας αφού το κλείσιμο της εστίασης του άφησε αμανάτι την σοδειά: "Ούτε έναν, ούτε δύο αλλά… πενήντα τόνους πατάτας δώρισε παραγωγός από την Καστοριά σε δήμους και συλλόγους προκειμένου να βοηθήσει έμπρακτα ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Μια κίνηση ανθρωπιάς από τον παραγωγό πατάτας Λάμπρο Κασιώλα ο οποίος , όπως εξήγησε στην «Εύφορη Γη (τεύχος 14)», προέκυψε από την έλλειψη ζήτησης του προϊόντος λόγω της πανδημίας. «Βιομηχανίες και επιχειρήσεις που συνεργαζόμασταν έκλεισαν και έτσι οι μεγάλες ποσότητες της παραγωγής δεν μπορούσε να απορροφηθεί από μικρές αγορές μόνο», επεσήμανε".
Τώρα που άνοιξε η εστίαση, ας ελπίζουμε πως η σοδειά της πατάτας θα έχει καλύτερη τύχη και τιμή για τους περισσότερους παραγωγούς.
Κ.Δ.