Σε ημερίδα που πραγματοποίησε το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Ηρακλείου και ο Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας με θέμα: «Οι καταναλωτικές συνήθειες των μαθητών του Νομού Ηρακλείου – Στηρίζουμε τα Ελληνικά προϊόντα. Στηρίζουμε τον τόπο μας», ο αντιπεριφερειάρχης Πρωτογενή Τομέα, Μανόλης Χνάρης, αναφέρθηκε στην προώθηση των τοπικών προϊόντων της Κρήτης στη διεθνή και εγχώρια αγορά αλλά και στην ανάδειξη της Κρητικής Διατροφής για την στήριξη παραγωγών και επιχειρήσεων.
Στο πλαίσιο της ημερίδας, έγινε παράλληλα παρουσίαση από τον Παιδοχειρουργό Δημήτρη Πετράκη σχετικά με την Κρητική Διατροφή ως παράγοντα υγείας και μακροζωίας. Ακόμη παρουσιάστηκαν από τη Νίκη Κατσαλάκη, Τομεάρχη του Τομέα Διοίκησης & Οικονομίας του σχολείου τα αποτελέσματα των Ερωτηματολογίων, με θέμα τις καταναλωτικές συνήθειες των μαθητών των Λυκείων του Ηρακλείου.
Στο τέλος της εκδήλωσης οι ομιλητές απάντησαν σε ερωτήσεις των μαθητών και η ημερίδα ολοκληρώθηκε με την προβολή βίντεο, στο οποίο δεσπόζουν τα τοπικά προϊόντα Π.Ο.Π., Π.Γ.Ε. και Βιολογικά, βασισμένο στο πρόγραμμα «The European Food MA», που υλοποιεί η Αγροδιατροφική Σύμπραξη. Το συντονισμό της εκδήλωσης έκανε ο Διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ, Γιώργος Μανατάκης.