Έχουν κληθεί να συμμετάσχουν οι Χωρικοί Αντιπεριφερειάρχες ΠΕ Λακωνίας, Αρκαδίας και Ηλείας, οι Θεματικοί Αντιπεριφερειάρχες Αγροτικής Ανάπτυξης Πελοποννήσου και Δυτικής Ελλάδας, ο Δήμαρχος Καλαμάτας, ο Αγροτικός Συνεταιρισμός «ΕΝΩΣΗ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ», ο ΣΥΜΕΠΟΠ, οι πρόεδροι Επιμελητηρίων Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αρκαδίας και Ηλείας, οι Διευθυντές ΔΑΟΚ Μεσσηνίας, Τριφυλίας, Λακωνίας, Αρκαδίας και Ηλείας, Αγροτικοί Συνεταιρισμοί – Οργανώσεις Παραγωγών ελιάς Καλαμών Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αρκαδίας και Ηλείας καθώς και επιχειρήσεις της Μεσσηνίας, ενταγμένες στο Μητρώο του ΕΛΓΟ – Δήμητρα, ως εγκεκριμένες στο ΠΟΠ.
Η τηλεδιάσκεψη θα ξεκινήσει στις 6:00 το απόγευμα και θα συντονιστεί από τον Αντιπεριφερειάρχη Μεσσηνίας Στάθη Αναστασόπουλο.