Σήμερα το πρωί έγινε αυτοψία από γεωπόνους της ΔΑΟΚ Τριφυλίας, με επικεφαλής τον διευθυντή Αντώνη Παρασκευόπουλο, και διαπιστώθηκε μεγάλη ζημιά στις περιοχές "Μάτι" και "Ρίκια" Γαργαλιάνων.
Οι ζημιές εκτείνονται από τη θάλασσα στο "Μάτι" και σε μια ζώνη πλάτους έως 70 μέτρων για μήκος 2 χλμ., σε έκταση περίπου 100 στρεμμάτων.
Πέρα από την τεράστια απώλεια του καρπού, δυστυχώς υπάρχει και πολύ μεγάλη απώλεια σε φυτικό κεφάλαιο, αφού ξεριζώθηκε το 30% των ελαιοδέντρων, ενώ πολλά ακόμα έχουν υποστεί μεγάλες ζημιές από το σπάσιμο κλαδιών ακόμα και του κορμού τους.