Στη διάρκεια του Φεστιβάλ θα γίνουν ομιλίες σχετικά με το ελαιόλαδο και την επιτραπέζια ελιά από πανεπιστημιακούς καθηγητές, ενώ θα γίνει συζήτηση για το ΠΟΠ ελιά Καλαμάτα.
Το Φεστιβάλ συνδιοργανώνουν ο Αγροτικός Συνεταιρισμός Καλαμάτας, η Περιφέρεια Πελοποννήσου και οι δήμοι της Μεσσηνίας.
Σε συνέντευξη Τύπου που παραχωρήθηκαν μίλησαν για τη φετινή διοργάνωση ο πρόεδρος του Αγροτικού Συνεταιρισμού Καλαμάτας Μιχάλης Αντωνόπουλος, η αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας Ελένη Αλειφέρη, ο εκπρόσωπος του Επιμελητηρίου Μεσσηνίας Παύλος Γκραίκης, ο αντιδήμαρχος Καλαμάτας Γιάννης Αδαμόπουλος, ο πρόεδρος του Συλλόγου Γεωπόνων Ελευθέρων Επαγγελματιών Μεσσηνίας Γιάννης Βορβίλας, Ο χημικός - ελαιολόγος Κώστας Τσορώνης, ο αντιδήμαρχος Οιχαλίας Ανδρέας Τσουκαλάς και ο υπεύθυνος για τον συντονισμό του φεστιβάλ Θανάσης Κυριαζόπουλος.