Με τη «Γιορτή Λαδιού» εορτάζεται το τέλος της φετινής συγκομιδής του σημαντικότερου αγροτικού προϊόντος του τόπου μας. Στη διάρκεια τις εκδήλωσης οι παρευρισκόμενοι θα έχουμε την ευκαιρία να ενημερωθούν από ομάδα εξειδικευμένων επιστημόνων για την ποιότητα του λαδιού, την καλλιέργεια της ελιάς και να γνωρίσουν με πιο τρόπο γίνεται η γευσιγνωσία του ελαιολάδου.
Επίσης θα αναδειχτεί ο ρόλο που διαδραματίζει ο Ορειβατικός Σύλλογος στην προβολή των τοπικών μας προϊόντων, κυρίως του λαδιού και της ελιάς και θα συζητηθεί η προοπτική, ο ρόλος αυτός να επιφέρει καλύτερο αποτέλεσμα.
Καλείται όποιος επιθυμεί να πάει στα γραφεία του Συλλόγου δείγματα λαδιού δικής του παραγωγής ώστε να εξετασθεί από την ομάδα γευσιγνωσίας ελαιολάδου.
Ακολουθήστε μας: