Ο Μεσσήνιος στην καταγωγή σεφ έχει διακριθεί ήδη τρεις φορές στον διαγωνισμό Chef Showdown που πραγματοποιείται στο Μαϊάμι, όπου ο ίδιος ζει και δραστηριοποιείται επαγγελματικά τα τελευταία χρόνια.
Δείτε το βίντεο και γνωρίστε τα προϊόντα που χρησιμοποίησε στην Καλαμάτα:
Φέτος διαγωνίζεται ακόμα μια φορά διεκδικώντας τη μεγάλη διάκριση, χρησιμοποιώντας πάντα προϊόντα Ελλάδας, τα περισσότερα εκ των οποίων Μεσσηνιακά.
Η συνταγή που παρουσιάζει βραβεύθηκε το 2016.
Ο ίδιος επιμένει πως τα Ελληνικά και φυσικά τα Μεσσηνιακά προϊόντα μπορούν να κερδίσουν έδαφος στην Αμερικανική αγορά, αρκεί να υπάρξει στρατηγική για να γνωρίσει το καταναλωτικό κοινό την Ελληνική κουζίνα.
https://eforigi.com.gr/ekpompi/item/3743-o-diakekrimenos-sto-maiami-sef-dimitris-pyliotis-mageireyei-me-fonto-ton-messiniako-kolpo-vinteo-fotografies#sigProId708f6f176f