Παρασκευή, 13 Μαϊος 2022 16:25

Προβολές των υποψήφιων ταινιών για τα βραβεία ΙΡΙΣ 2022

Λίγο πριν από τα φετινά βραβεία Ίρις, που δηλώνουν ρητά πως «Είμαστε ο Έρωτας», η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου μας δίνει την ευκαιρία να δούμε τις καλύτερες ελληνικές ταινίες της χρονιάς στο φυσικό τους περιβάλλον, την κινηματογραφική αίθουσα. Από το Σάββατο 21 Μαΐου έως την Τετάρτη 1η Ιουνίου στους κινηματογράφους Δαναός, Τριανόν και 'Ανεσις.

Τα βραβεία Ίρις 2022 θα απονεμηθούν την Τετάρτη, 8 Ιουνίου, στο θέατρο 'Αλσος, σε σκηνοθεσία Στέργιου Πάσχου, με παρουσιαστές τους Ηρώ Μπέζου και Γιάννη Παπαδόπουλο. Η τελετή θα μεταδοθεί σε live streaming στο YouTube Channel του Ιδρύματος Ωνάση, καθώς η ΕΑΚ συνεχίζει την συνεργασία της με το Onassis Culture, που υποστηρίζει την εκδήλωση των βραβείων Ίρις για άλλη μια χρονιά.

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

Σάββατο 21 & Κυριακή 22 Μαΐου | Δαναός (Λ. Κηφισίας 109) | Εισιτήρια: 6 ευρώ γενική είσοδος, 15 ευρώ για 3 ταινίες του διημέρου

Αυτή ήταν μια εξαιρετική χρονιά για το ελληνικό ντοκιμαντέρ. Απόδειξη οι 7 υποψήφιες -λόγω ισοψηφίας- μεγάλου μήκους ταινίες, που θα προβληθούν στον Δαναό, παρέα με τέσσερις ακόμα μικρού μήκους.

Σάββατο 21 Μαΐου

16:00

Ζαμπέτα των Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή, 13´

Girlhood των Βάνια Τέρνερ & Μαρία Σιδηροπούλου, 30´

Latin Noir του Ανδρέα Αποστολίδη, 55´

Trash της Ελευθερίας Κατσιάνου, 16´

18:30 | Οφειλή του Σταύρου Ψυλλάκη, 77´

20:15 | Invisible της Μαριάννας Κακαουνάκη, 82´

22:00 | Γαβριέλα - Η Γερμανίδα με το Ποδήλατο του Δομίνικου Ιγνατιάδη, 95´

Κυριακή 22 Μαΐου

16:00 | 'Ανεμος Ελευθερίας του Στέλιου Χαραλαμπόπουλου, 102´

18:00 | Ενθύμιον του Νίκου Ζιώγα, 79´

19:45 | Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ. της Εύας Στεφανή, 72´

21:30 | Χτίστες, Νοικοκυρές και η Οικοδόμηση της Σύγχρονης Αθήνας των Τάσου Λάγγη & Γιάννη Γαϊτανίδη, 88´

Τετάρτη 25 Μαΐου | Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21) | Είσοδος ελεύθερη - PleAse be kind, rewInd σε συνεργασία με το ACADDEMIA

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ενώνει τις δυνάμεις της με το Acaddemia, την εκπαιδευτική πρωτοβουλία του πρωτοποριακού Φεστιβάλ ADD. Μια σειρά από προβολές κάνει rewind στις καλύτερες μικρού μήκους ταινίες της περσινής παραγωγής, ενώ ένα ηχητικό installation επανασυστήνει τις υποψήφιες για Ίρις Πρωτότυπης Μουσικής ταινίες. Από νωρίς το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ θα προβληθούν οι υποψήφιες για Ίρις ταινίες στις κατηγορίες Μικρού Μήκους Ταινίας, Σπουδαστικής, Animation. Οι προβολές θα χωριστούν σε Α και Β μέρος, ενώ ενδιάμεσα ο Σκωτσέζος, με έδρα το Βερολίνο, sound artist Claude Speeed, θα παρουσιάσει το «PleAse be kind, rewΙnd», ένα ξεχωριστό ιντερλούδιο-ηχητικό γλυπτό. Τα πέντε υποψήφια soundtracks στην κατηγορίας Πρωτότυπης Μουσικής μετατρέπονται σε οπτικοακουστικά installations, μέσα από την χρήση τεχνολογίας τεχνητής νοημοσύνης, ανοίγοντας μια δημιουργική συζήτηση ανάμεσα στο τελικό όραμα ενός καλλιτέχνη και το πώς αυτό μπορεί να επανερμηνευτεί με την χρήση ΑΙ τεχνολογίας. Στο τέλος της βραδιάς, δημιουργοί και θεατές θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα dj set με την υπογραφή του ADD.

19:00 | Musical intro

19:45 |Μικρού Μήκους Α (Σπουδαστικές & Animation)

'Αντε ντε της Αριάδνης Αγγελικής Θυφρονίτου Λήτου, 10´

Αστόρια του Γαβριήλ Αθανασίου, 20´

Δεν Έμεινε Καμία από τις Αδελφές Τατά του Μιχαήλ Λαουλάκου, 7´

Όλο το Χρόνο του Κόσμου της Δανάης Επιθυμιάδη, 8´

Bone Selector του Μάρκο Κρίμπαλη, 22´

192 Ναυσικά του 'Αγγελου Σπάρταλη, 14´

Από το Μπαλκόνι του 'Αρη Καπλανίδη, 13´

Απολεσθέντα της Βίβιαν Παπαγεωργίου, 10´

Echo του Σέργιου Κοτσόβουλου, 12´

21:45 | PleAse be kind, rewInd

22:15 | Μικρού Μήκους Β (Μυθοπλασίας)

Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας της Μέμης Κούπα, 17´

Το Βανκούβερ της 'Αρτεμις Αναστασιάδου, 25´

A Summer Place της Αλεξάνδρας Ματθαίου, 22´

Brutalia, Εργάσιμες Μέρες του Μανώλη Μαυρή, 26´

Motorway 65 της Εύης Καλογηροπούλου, 15´

Soul Food του Νίκου Τσεμπερόπουλου, 24´

24:30 | Drinks & Dance

Πέμπτη 26 Μαΐου έως Τετάρτη 1η Ιουνίου | 'Ανεσις (Λ. Κηφισίας 14) | Εισιτήρια: 8 ευρώ γενική είσοδος, 12 ευρώ ημερήσιο εισιτήριο

Πέμπτη 26 Μαΐου

20:45 Καλάβρυτα 1943 του Νικόλα Δημητρόπουλου, 95' | 4 Υποψηφιότητες (Ειδικών Εφέ και Οπτικών Εφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφέ, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας)

22:30 .dog της Γιάννας Αμερικάνου, 100' | 3 Υποψηφιότητες (Β' Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

Παρασκευή 27 Μαΐου

20:45 Αγία Έμυ της Αρασέλης Λαιμού, 115' | 15 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφέ και Οπτικών Εφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Β' Γυναικείου Ρόλου για την Hasmine Killip, Β' Γυναικείου Ρόλου για την Ειρήνη Ιγγλέση, Β' Ανδρικού Ρόλου, Α' Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

23:00 Αγέλη Προβάτων του Δημήτρη Κανελλόπουλου, 113' | 10 Υποψηφιότητες (Ήχου, Σκηνογραφίας, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β' Ανδρικού Ρόλου, Α' Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Σάββατο 28 Μαΐου

20:45 Patchwork του Πέτρου Χαραλάμπους, 88' (Α' Γυναικείου Ρόλου)

22:30 Ο 'Ανθρωπος με τις Απαντήσεις του Στέλιου Καμμίτση, 81' | 3 Υποψηφιότητες (Ενδυματολογίας, Β' Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου)

24:00 Μαγνητικά Πεδία του Γιώργου Γούση, 81' | 7 Υποψηφιότητες (Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Α' Γυναικείου Ρόλου, Α' Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Κυριακή 29 Μαΐου

20:45 Σελήνη, 66 Ερωτήσεις της Ζακλίν Λέντζου, 109' | 5 Υποψηφιότητες (Μοντάζ, Α' Γυναικείου Ρόλου, Α' Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας)

22: 45 Feathers του Omar El Zohairy, 115' (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

Δευτέρα 30 Μαΐου

20:45 Quicksand της Margot Schaap, 105' (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

22:45 Monday του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου, 117' | 13 υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β' Ανδρικού Ρόλου, Α' Γυναικείου Ρόλου, Α' Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Τρίτη 31 Μαΐου

20:45 Ο 'Ανθρωπος του Θεού της Yelena Popovic, 109' | 2 Υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφέ, Α' Ανδρικού Ρόλου)

22:45 Orfeas 2021 του Φιλ Ιερόπουλου, 111' (Ειδικών Εφέ και Οπτικών Εφέ)

Τετάρτη 1 Ιουνίου

20:45 Η Βοή του Κόσμου του Πέτρου Σεβαστίκογλου, 83' | 3 Υποψηφιότητες (Ήχου, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ)

22:30 Σμύρνη μου Αγαπημένη του Γρηγόρη Καραντινάκη, 121' | 12 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφέ και Οπτικών Εφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β' Γυναικείου Ρόλου, Β' Ανδρικού Ρόλου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας).

ΑΠΕ ΜΠΕ

Τώρα το περιοδικό Εύφορη Γη έρχεται στο σπίτι, στο γραφείο σας ή στο κινητό σας!

Γίνετε συνδρομητής για την έντυπη έκδοση εδώ και για την online εδώ

Ακολουθήστε μας:

Εγγραφείτε στο Newsletter μας για να μαθαίνετε τα νέα μας

Invalid Input

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

01/2022

Περισσότερο διαβασμένα